AdSense Nedir ? Neden AdSense ? Nasıl Adsense Onayı Alınır ?

Adsense Nedir

AdSense Nedir ? 


AdSense Google Tarafından açılan internet sitelerinin sitelerine reklam eklemesini sağlayan reklam yayın aracı diyebiliriz.
AdSenseyi diğer reklam şirketleri - araçlarından ayıran kısmı arkasında google olması ve diğer reklam şirketlerine göre gerçekten iyi para vermesi.

Ek olarak AdSense de bir sürü ödeme yöntemi var.

 • Çek olarak evinize gönderebilirler.
 • Banka - Kredi kartınıza ödeme yapabilirler.
 • EFT-Havale gibi yöntemler ile ödeme alabilirsiniz.
 • IBAN numarası ile ödeme alabilirsiniz.
Not : Hesabınızda biriken para 200 tl olmadan paranızı çekemiyorsunuz.

Tabi bu kadar iyi olmasının yanında sitenizin AdSense tarafından onaylanması diğer şirketlere göre biraz daha zordur.
İyi meblağlarda para kazandırsa da her önüne gelen siteyi onaylamıyorlar. İşte bende bu yazımda sitenizi AdSense ekleye bilmeniz için sitenizin içeriği ve diğer bir kaç site ile ilgili önerilerde bulunacağım.


Neden AdSense ?


Neden AdSense sorusunun en büyük cevabı arkasında Google bulunması, ödemeleri geciktirmemesi ve çift taraflı kazandırmasıdır. 
Hem reklam veren için hemde reklam alan için avantajlıdır.

AdSense Nasıl Eklenir ?

AdSense yi sitenize eklemeniz için ilk olarak buraya tıklayın ve açılan sayfada bir adet AdSense hesabı oluşturun.
Hesabınızı oluşturduktan sonra sitenizi ekleyin. Eğer blogger kullanıcıysanız "Kazançlar" kısmına gidin ve AdSense yi aktif edin.

Eğer siteniz onaylanırsa AdSense reklamları sitenizde görülecektir.


AdSense Onay Süreci Nasıl İşler ?


AdSense in 2 adet onay sistemi vardır. 
İlk onayda hesabınız onaylanır, ikinci aşamada ise siteniz onaylanır. 
2 Onay'da alana kadar sitenizde reklamlar çıkmaz ve bir para kazanma durumunuz olmaz.

İlk onay ortalama olarak 1 hafta içresinde onaylanabiliyor ama ikinci onayın ne kadar süreceğine tam olarak bir zaman veremem.
Benim sitem ikinci onayı 13 günde aldı.

AdSense Onaylanmıyor - Reddediliyor

AdSense nin sitenizi onaylamaması için bir çok sebep olabilir bunları aşağıda sıralayacağım.
 • Yetersiz İçerik : Blogunuz ya da sitenizde çok az içerik olması AdSense tarafından sitenizin onaylanmasına engel olacaktır.
 • Kopya İçerik : Başka sitelerden ya da bloglardan aldığınız daha doğrusu kopyala yapıştır yaptığınız ya da daha doğrusu çalıntı içerikler içeren bir site AdSense tarafından onaylanmayacaktır.
 • Çok Yeni Bir Site : Sitenizin AdSense tarafından onaylanabilmesi için en az 6 aylık olması gerekiyor.
 • Uygunsuz İçerik : +18 Siteler ya da korsan program yayınlayan siteler AdSense tarafından reklam için onaylanmayacaktır.
 • AdSense Politikalarına Uymayan Site : Burada yazanlara uymayan bir siteniz - blogunuz var ise AdSense tarafından onaylanmayacağı için sitenizde AdSense reklamları gözükmeyecektir.
Yukarıdaki koşullardan 1 tanesini bile içeriyorsa siteniz onaylanmayacaktır.

AdSense Onay Almak İçin Neler Yapmalıyım ?

Yazının bu kısmında sitenize AdSense eklemek için yapabileceğiniz bir kaç şeyden bahsedeceğim. 
Bunları da yukarıdaki gibi sıralayacağım.
 • Kaliteli İçerik : AdSense den kolay onay almak için içeriğiniz kaliteli olması gerekiyor. Baştan savma yazılar - içerikler ile AdSense ye başvurmayın bile. Eğer içeriğiniz kaliteli ise AdSense den çok kolay bir şekilde onay alacaksınız.
 • İçerik Sayısı : AdSense az içeriği bulunan siteleri çok sevmez bu yüzden blog - sitenizde bol bol içerik olması gerekiyor. En azından 35 - 40 tane içerik olmalı. Onay almanızı kolaylaştıracaktır.
 • Özgün İçerik : AdSense başkalarının emeğini çalan siteleri de pek sevmez bu yüzden gönderdiğiniz yazıların size özel olması gerekiyor. Kendi yazdığınız yazılar ile AdSense den kolay bir şekilde onay alabilirsiniz.
 • Alan Adı : AdSense ye başvuru yapmak için alan adı almanıza gerek yok ama ücretsiz alan adlarını kullanırsanız büyük ihtimal ile hesabınız dahi onaylanmayacaktır. www.urhoba.com gibi bir alan adınız olursa sitenin spam olmaktan uzak olacağını düşüneceği için onaylaması da daha kolay olacaktır.
 • Diğer Reklamlar : Eğer AdSense ye başvurduysanız sitenizdeki AdSense hariç bütün reklamları kaldırın. AdSense bir sayfada en fazla 3 tane reklam olmasına izin veriyor ve bu 3 reklamı da AdSense tarafından yayınlamanız gerekiyor.
 • Gizlilik Politikası , İletişim , Hakkımızda Sayfaları : AdSense Gizlilik Politikası, İletişim ve Hakkında sayfaları bulunan siteleri daha çok seviyor. Eğer siteniz bu sayfalar yoksa hemen ekleyin. Bu sayede AdSense daha kolay bir şekilde sitenizi onaylayacaktır.
 • Site Tasarımı - Tema : Sitenizin kolay kullanılabilir bir teması ve tasarımı olması sitenizin AdSense tarafından onaylanmasını kolaylaştıracaktır.
 • Hızlı Bir Site : Sitenizin hızı çok düşükse yani siteniz çok geç açılıyorsa AdSense sitenize erişimin yavaş olmasından dolayı not kıracak ve belkide sitenizi onaylamayacaktır bile.

Yazdıklarımı okuduysanız teşekkür ederim ve AdSense başvurusu yaptıysanız bol şans!